Sıcak Gelişme: Kripto Para Borsası Bithumb Hacklendi!

30 Mart’ta kripto para borsası Bithumb kendi Twitter sitesinden, para çekme ve para yatırma işlemlerini geçici olarak askıya aldığını açıkladı.

Bu tweette yer alan açıklamada, kripto para borsası çalışanları 29 Mart’ta saat 10 sularında normal olmayan bir para çekme işlemini görüntülediklerini bildirdi.

Bithumb Güvenlik Önlemi Alıyor!

Kripto para borsası durumu fark ettiği andan itibaren, soğuk cüzdan uygulaması ile para yatırma ve çekme işlemlerini durdurarak bütün kripto para birimlerini korumaya çalışıyor. Şuanda bu soruşturma, güvenlik şirketleri ve siber polis teşkilatı tarafından sürdürülüyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre;

“Mümkün olan en kısa sürede para yatırma ve çekme işlemlerini devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

2018 yılının Haziran ayında, Bithumb 30 milyon dolarlık bir saldırıya uğramıştı ve Bithumb bu çalınan kripto paraların sadece 14 milyon dolarını kurtarabilmişti.

EOS ve Ripple (XRP) Çalındı!

Kripto para kullanıcılarında Dovey Wan’ın attığı bir tweette ise, Bithumb kripto para borsasının hacklendiği ve hedefin EOS soğuk depolama cüzdanı olduğunu vurguladı.

Wan’ın aktardığı bilgilere göre 3 milyondan daha fazla EOS başka platformlara aktarıldı. Bu platformların başında ise EXMO(662,000 EOS), Houbi (263,000 EOS), Changelly (192,000 EOS), ChangeNOW (140,000 EOS), KuCoin (96,000 EOS) gelmektedir.

EOS’un yanı sıra toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi olan Ripple (XRP)’da da borsanın ciddi bir kaybı var. Dovey Wan tarafından paylaşılan verilere göre 20.000.000 adet XRP (yaklaşık 6 milyon dolar) hacker tarafından ele geçirildiği öğrenildi.

Bir diğer twitter kullanıcısı ise, hacklenmenin asıl sebebinin BitHumb’a ait işten çıkarmalar ile ilgili olabileceğini söyledi. Geçen hafta BitHumb’ın çalışanlarının yüzde 50’sini işten çıkarttığı öğrenildi.

 

 

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir