Singapur TradeTrust, Blockchain Tabanlı Nakliye Girişimini Başlattı

Singapur hükümeti Blockchain bazlı deniz ticaret platformu TradeTrust ile bir ortaklık sözleşmesi imzaladı.

Uluslararası deniz taşımacılığına dahil olan karmaşık manuel süreçleri düzene sokmak için Blockchain’i güçlendirmeyi amaçlayan TradeTrust, öncelikle Blockchain ile çalışan elektronik konşimentolara (EB-L’ler) odaklanacak. Konşimento bir gemiye yüklenen malın alındı belgesidir.

Temel ticaret belgesinin işlenmesi çoğu zaman uzun süre açıklıklara ve kağıda dayalı yöntemler kullanarak önemli ek maliyetlere neden olabiliyor.

TradeTrust ile Singapur Medya Geliştirme Kurumu (IMDA), Deniz Limanı Kurumu, Singapur Gümrükleri ve Singapur Denizcilik Birliği arasında Ocak ayında bir mutabakat  anlaşması imzalanmıştı.

TradeTrust ile imzalanan anlaşmanın bir parçası olarak, IMDA girişime ilişkin geri bildirim toplayacak ve gelecekte en iyi nasıl uygulanacağı konusunda sektörden tavsiye isteyecek.

Singapur İletişim Başkanlığı, 4 Mart’ta parlamentoya verdiği demeçte, TradeTrust’ın, işletmelerin dijital ticaret belgelerini güvenli bir şekilde değiştirmelerine yardımcı olacak bir dizi standart geliştirme girişimi olduğunu söylemiştir.

EB-L ihraçını Blockchain’e devretmek amacıyla dünya çapında çeşitli platformlar üzerinde çalışılmaktaydı. Singapur, geçen ay IBM ve nakliye şirketi Pacific International Lines tarafından yürütülen bir projede de yer almıştı.

Hindistan’daki HSBC de İsrail’in en büyük kargo nakliye şirketi Zim ile birlikte bu fikri denemişti.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir