Singapur’dan Halka Kripto Para Sahtekarlığı Uyarısı

Singapur Merkez Bankası (MAS) 29 Ocak tarihinde yapmış olduğu resmi açıklama ile kripto para sahtekarlığı tehdidinin arttığını söyledi. Ayrıca bu resmi açıklama ile kripto paraların hükümet tarafından resmen tanındığına dair bir bilginin halk arasında dolaştığına ancak bunun tamamen yalan olduğu bilgisi verildi.

Singapur’un merkez bankası ve ülkenin finansal regülatörü MAS bu dolandırıcılıkların sanki hükümetin kendi sitesiymiş gibi gösterilen ve kripto para yatırımlarında bulunan web siteleri yoluyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Sahte siteler kripto paraların artık resmi bir koin olarak Singapur tarafından kabul edildiğini öne sürmekte. Ayrıca kullanıcılarından da özel niteliklerdeki kripto para satın alım işlemi yapmaları için kişisel bilgi ve finansal verilerini paylaşmalarını talep ediyor.

Bu yeni kripto para sahtekarlığının ötesinde, MAS yapmış olduğu açıklama ile kripto paralar ya da dijital tokenler ile yatırım yaparken yaşanabilecek ortak problemlere yönelik uyarılarda bulundu. Bununla birlikte, böyle yatırımların yüksek risk oranına sahip olduğunun da altını çizdi.

Ek olarak, MAS Singapur’daki güvenlik tokeni teklifi yürüten ilk yerel koin teklifi projesini de, bu tip tokenlerin ülkenin menkul kıymet yasalarına uymak zorunda olması gerektiğinin üzerinde durarak reddetmişti.

Son günlerde Malta Finansal Hizmet Kurumu da buna benzer bir açıklama yapmıştı. Yaptığı açıklamada “Bitcoin Devrimi” dite bilenen küresel dolandırıcılığın giderek yaygınlaştığı uyarısında bulunmuştu. Kripto para dolandırıcılığı, iddialara göre hızlı zengin olma hedefini içermekte. Bununla beraber, dolandırıcılıklar the-bitcoinrevolution.org ve bunun gibi pek çok ismi verilmemiş web sitesi üzerinden yapılıyor.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir