Singapur’un Merkez Bankası, kripto paralarla ilgili yasa tasarısı hazırladı

Singapur’un Merkez Bankası(MAS), kripto para sektöründeki regülasyonlarla ilgili yeni bir tasarı hazırladı.

Singapur Merkez Bankası’ndan yeni tasarı

Monetary Authority of Singapore(MAS), uzun süren araştırmaların ardından kripto para sektöründeki düzenlemeler ile ilgili yeni bir adım attı. Singapur’da şuan yürürlükte olan; “Ödeme Sistemleri Yasası”, “Para Dönüştürme ve Havala İşleri Yasası” adlı iki farklı yasa bulunuyor.

Singapur Merkez Bankası, Ödeme Hizmetleri adında yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Bankanın yönetim kurulu üyelerinden olan ve eğitim bakanlığı yapan Ong Ye Kung, hazırlanan bu yasa tasarısını parlamentoya sundu.

MAS’ın 2016 yılından beri hazırlamaya çalıştığı bu yasa tasarı özellikle yatırımcıların güvenliğini korumak için hazırlandı. Bu yasa tasarısı aynı zamanda terörizmin finansmanıyla mücadele etmeye yardımcı olacak bazı önemli unsurlar da barındırıyor.

Kripto para sektöründeki siber güvenlik tehditleriyle ve güvenlik açıkları ile mücadele etmeye çalışan MAS, kripto para cüzdanlarını ve genel olarak dijital ödeme tokenlerini etkileyecek bazı maddeler tasarladı.

MAS’ın hazırladığı bu tasarıya göre, “finansal istikrar” için önem taşıdığına inandığı şirketleri kendi denetimi altına sokabilecek ve kontrol edecek. MAS aynı zamanda dijital ödeme hizmeti sağlayan şirketlere zorunlu bir lisans uygulaması getiriyor. MAS, bu şirketlerin farklı yapılarına ve hizmetlerine göre üç farklı lisans oluşturdu.

MAS’ın kripto para sektörü ile ilgili yasa tasarısı parlamentodan onay alır ve yasa haline gelirse ülkedeki şirketlerin yeni yasaya uyum sağlamak için altı ay gibi bir zamanları olacak. Ancak bu süre, kripto para sektöründe faaliyet göstermeyen diğer ödeme hizmeti sağlayan şirketler için on iki aya kadar uzatılabilecek.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir