Sony ve Fujitsu, Ortak Blockchain Platformu Geliştirdi

The Asabi Shimbun’un 26 Şubat tarihli haberinde, Japon çok uluslu şirketler grubu Sony ve bilgi teknolojileri şirketi Fujitsu’nun eğitim yeterlilik belgeleri için şifreli bir veritabanı oluşturduğu belirtildi.

Blockchain teknolojisi kullanılan veri tabanının, bazı yabancıların Japonya’da okumak üzere ikamet almak için kullandıkları dil yeterlilik belgelerinde sahteciliğini önlemek için kullanılacağı belirtiliyor.

Yabancıların, Japonya’da okumak üzere ikamet alabilmek için Göçmenlik Bürosu’na Japonca dil yeterlilik belgesi vermesi gerekiyor. Bahsedilen belgeler yurtdışındaki Japon eğitim kurumları tarafından verilebiliyor. Ülkedeki Japonca dil okulları, yurtdışındaki kurumlar adına sertifikalar sunacak.

Birkaç farklı ülkede dil sertifikalarının sahte kopyalarının bulunduğu bildirildi. Asahi Shimbun, uygun dil becerisine sahip olmayan öğrencilerin Japonya’daki günlük yaşamlarında zorluklarla karşılaşabileceğini belirtiyor.

İki firma, Fujitsu’nun çevrimiçi öğrenme sistemini Sony’nin yan kuruluşu Sony Global Education Inc tarafından geliştirilen bir Blockchain ile birleştirerek platformu oluşturdu. Japonca okulları, platformu kullanarak, belgelerin orijinal olduğunu doğrulamak için sertifikaları Blockchain’de kayıtlı verilerle karşılaştırabilecek.

Sony ve Fujitsu, Nisan ayında Dünya genelinde kullanımına başlamadan önce Mart ayında platformu test edecek. Deneme Osaka, Saga ve Tokyo şehirlerinde Japonca okullarını yöneten Human Academy Co.’da yapılacak.

Diğer üniversiteler ve dünya çapında öğrenme kurumları da sahte diplomalarla savaşmak için Blockchain teknolojisini kullanıyor. Geçtiğimiz hafta Malta hükümeti, devlet ya da özel fark etmeksizin ülkedeki tüm eğitim sertifikalarının bir Blockchain’de saklanacağını açıklamıştı.

Ocak ayında, Bahreyn Üniversitesi’nin bir Blockchain tabanında diploma çıkaracağı bildirilmişti. Üniversite, resmi kayıtları yayınlamak ve doğrulamak için Blockchain tabanlı sistem sunan Learning Machine girişimi ile ortaklık kurmuştu.

, ,

Bir Cevap Yazın