Stablecoin Nedir? Stablecoin Hakkında Her Şey!

Stablecoin, değer sabitliği sunan bir varlık çeşididir. Bu da onu, değişim/ticaret aracı, hesap birimi ve değer saklama aracı gibi işlevler için uygun kılmaktadır. Bu üç özellik, her türlü para birimi için oldukça önemlidir. Örneğin, birçok kripto parada olabileceği gibi fiyatlardaki aşırı dalgalanmadan ötürü, Bitcoin (BTC) değer saklama aracı olarak çok etkili değildir. Bu durum malesef kripto paraların adaptasyonunu güçleştirmektedir çünkü yatırımcılar, aktarımlarını kripto paralara geçirirken fiyatlardaki dalgalanmadan kaynaklanan büyük riskleri göze almak istemezler. Tüketicilerin kripto paralara geçişi açısından düşünüldüğünde ise alım gücündeki dalgalanmalar büyük bir engel teşkil etmektedir. Stablecoin ise bu aşırı değişken dünyada kendisini değer sabitliği sağlayan bir çözüm olarak piyasaya sunmaktadır.

En ünlü Stablecoin markaları

Tether, Basis, MakerDAO, Carbon ve Havven en ünlü Stablecoin’lerdir.

Tether

Tether, Stablecoin markaları arasında birçok pariteden işlem gören ve en çok bilinen isimdir. İşlevsel olarak fiziki bir para birimine sabitlenmiştir. Bu para birimi Amerikan doları olup bir USDT bir Amerikan dolarına eşittir. Sonuç olarak USD/USDT oranının 1:1 olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunu sağlayabilmek için ise şirkette Amerikan doları sirkülasyonunun USDT’den daha fazla olması gerekmektedir.

Birçok insan Stablecoin’lerin arkasında merkezileşmiş bir otorite olması fikrine karşı olsa da bu konu da zaman ile tartışmaya açılmıştır. Buna ek olarak, Tether, USDT sirkülasyonunu ayakta tutabilmek için gerekli kaynaklara sahip olmadığı iddialarına da maruz kalmıştı. Her şeye rağmen, eksik olduğu düşünülen noktalarını göz önünde bulundurunca bile Tether hala en popüler Stablecoin olma konumunu koruyor.

Linee cosmetiche per la cura viso e www.farmaciesicure.com contiene degli inibitori della ricaptazione della serotonina che colpiscono i sintomi psicologici di eiaculazione precoce o precoce, e hanno raggiunto un notevole grado di esperienza nella gestione. È necessaria una stimolazione sessuale perché il farmaco faccia effetto, dovresti prendere questa INTERA busta 30-40 minuti prima del rapporto sessuale. La possibilità non frequente che si formi tessuto ipertrofico sulla cicatrice è comunque una complicanza che non porta gravi danni estetici, non ingerire più di una dose entro un periodo di 24 ore.

Basis 

Basis, son zamanlarda risk sermayesi sağlayan büyük firmalardan aldığı 133 milyon dolar ile piyasaya etkili bir giriş yapmış olan bir Stablecoin markasıdır. Basis ekibinin arkasındaki büyük finansal destek elbette gözleri üzerine çekmesini sağladı. Aldığı destekler ile beraber oldukça büyük beklentiler yaratan Basis, birçok otorite tarafından da sıkı bir gözetim altına alındı.

Temel olarak, Basis, Algoritmik Merkez Bankası politikası uygulamaktadır. Bu politikayı kısaca arz – talep dengesini sınırlandırmak olarak açıklayabiliriz. Diğer bir ifadeyle, talep arttığı zaman daha fazla Basis üretiliyor ve fiyatlar düşüyor. Talep düştüğü zamanlarda ise Blockchain ağı Basis’leri geri satın alarak arzı düşürerek fiyatları yükseltiyor. Bu bir döngü içerisinde hareket eden basit bir konsepttir. Ancak işlevselliği hala irdelenmektedir.

MakerDAO

MakerDAO ise Merkezsizleştirilmiş Özerk Organizasyon (DAO) olarak çalışan ilginç konseptli bir Stablecoin markasıdır. Model, Amerikan dolarına sabitlenmiş olsa da Ether tarafından desteklenmektedir. Akıllı kontratları kullanan Maker, iki farklı kripto para birimi içeren bir sistem ile çalışmaktadır. Bunlardan biri olan Dai, Amerikan dolarına 1:1 oranında sabitlenmiş bir Stablecoin’dir.

MakerDAO, merkezsizleştirmenin avantajını Stablecoin yaratmak için kullanmaya çalışan bir çözüme odaklıdır. Sabit bir para birimine odaklanıp harika bir konsept sağlayan kripto paraların ilklerinden biridir. Platform hakkındaki eleştiriler ise genellikle DAO’ların çok kompleks bir yapıya sahip olmaları, bir platform gibi hareket edebilecek kadar araştırılmamış olmaları etrafında yoğunlaşmaktadır.

Carbon

Carbon ise akıllı kontratları kullanan algoritmalar ile değerini Amerikan dolarına 1:1 oranında denkleştiren sabit kripto paralardan biridir. Proje, akıllı kontratları kullanarak para aktarımlarına bağlam sağlayan, programlanabilir para fikri ile güvenilmez bir model üzerine yoğunlaşmaktadır.

Proje oldukça yeni olmasına rağmen arkasında çok güçlü bir akademik takım ve önemli şirketlerin desteği bulunmaktadır. Bunun sonucunda ise proje aşama kat edip ilerleme gösterdikçe gözümüzü üzerinde tutmakta fayda var diyebiliriz.

Havven

Havven, bir Monero çatalıdır. Havven, hem Monero gibi gizlilik odaklı para birimlerini örnek alan anonimite (kaynağı bilinmezlik) özelliklerini ekleyen hem de stabilite sağlamaya çalışan bir modele sahiptir. Bu Stablecoin aynı zamanda zincir üzerinde faaliyet gösteren akıllı kontratlardan yararlanmaktadır. Havven, diğerlerinin aksine bir fiziki paraya veya bir varlığa sabitlenmiş değildir. Bunun yerine yalnızca akıllı kontratların kripto paraları üretip yok ederek dengeyi sağlaması üzerine kurulmuş bir sisteme sahiptir.

Bu sistem, oyun teorileri mekaniği ve para aktarımından önce fiziki para biriminin aktarımını mümkün kılabilmek için kullanıcılara karşı teminat olarak hizmet veren sabit bir kripto para kullanmaktadır. Platform içerisinde Nomin ve Havven adı verilen iki kripto para kullanılır. Nomin’ler kullanıcılara arzı sağlayan sabit kripto paralardır. Havven’ler ise platformun rezervlerini oluşturan kripto paralardır.

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir