Suudi Arabistan, Sınır Ötesi Blockchain Ticareti için IBM ile Çalışacak!

Suudi Arabistan, sınır ötesi ticaret platformu FASAH’ı, IBM ve Maersk’in TradeLens Blockchain platformuna bağlayan bir deneme anlaşması imzaladı.

IBM ve Maersk’in geçtiğimiz yıl Ağustos ayında oluşturduğu TradeLens, Blockchain için bir temel oluşturmayı amaçlıyor. TradeLens denemelerde yer almak isteyen yaklaşık 100 kuruluşla başlatılmıştı.

Suudi Arabistan için bu katılım, Vizyon 2030 girişimi kapsamında ülke ekonomisini genişletme arzusunun bir parçası olarak görülüyor.

Suudi Arabistan’ın gümrük yetkililerinden olan Ahmed Alhakbani, TradeLens Blockchain platformunun hem ticareti kolaylaştırdığını hem de güvenlik düzeyini arttırdığını belirtti. Alhakbani sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“FASAH’ı TradeLens platformuna bağlayan bu süreç, doğru yolda olduğumuzu açıkça gösteriyor.”

Komşusu Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Suudi Arabistan, Blockchain teknolojisini son aylarda devlet düzeyinde entegre etmeye yönelik faaliyetlerini hızlandırdı.

Aralık ayında İslami finans için bankalar arası Blockchain araçları geliştirmek için bir ortaklık başlatılmıştı. Bu kapsamda, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, bankalar arası işlemler için ortak bir kripto para birimi oluşturma konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Ekim ayında Kanada Sınır Ajansı ve Valencia Liman Otoritesi TradeLens’i kendi gümrük prosedürlerini düzenleme amacıyla deneyeceğini açıklamıştı.

, , , ,

Bir Cevap Yazın