Suudi ATM Şirketi Alhamrani Universal, Blockchain Ortaklığı Kuruyor

Suudi otomatik vezne makinesi (ATM) sağlayıcısı Alhamrani Universal (AU), 27 Şubat’ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, Blockchain tabanlı bir biyometrik ATM geliştirmek için Blockchain kimlik platformu ShoCard ile işbirliği yaptı.

İşbirliği, AU ve ShoCard’ın beş zincirli kimlik doğrulama işleminin bir parçası olarak Blockchain teknolojisi ve biyometriyi birleştiren yeni bir ATM türü oluşturmasını sağlayacak. ATM’nin, müşterilerin para çekmek için kişisel kimlik numaraları yerine Blockchain tabanlı bir uygulama ve yüz tanıma kullanılmasına izin vereceği belirtiliyor.

Söz konusu ATM’ler bölgedeki bankalarla iletişim kurabilecek. Dolayısıyla Blockchain teknolojisinin kullanımı ise banka veritabanlarına erişmeye gerek kalmadan kullanıcıların kimliklerini doğrulamasını sağlayacak. ShoCard’ın Kurucusu ve CEO’su Armin Ebrahimi, Blockchain’in bankalardan para çekmenin yasal olması için ihtiyaç duyulan bilgileri doğrularken, bireylerin kimliğini koruduğunu ifade etti.

1981 yılında kurulan Alhamrani Universal, Orta Doğu’daki en büyük ATM sağlayıcısı olup, Suudi Arabistan’daki ATM pazar payının yüzde 50’sinden fazlasını elinde bulunduruyor.

Blockchain, kimlik yönetimi sistemleri için yaygın biçimde kabul görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde küresel bilgisayar teknolojisi devi Oracle, Blockchain işlem geçmişinin diğer veri kaynaklarıyla entegrasyonunu mümkün kılmak, kimlik yönetimi ve veri entegrasyon özellikleri de dahil olmak üzere ticari Oracle Blockchain platformundaki özelliklerini genişlediğini duyurmuştu.

Amerikan yazılım şirketi Microsoft, geçen yılın kasım ayında, kimlik, veri, izleme ve mesajlaşma uygulama programlama arayüzleri (API) gibi özellikler geliştirmek için kullanılabilecek sunucusuz Blockchain destekli Azure geliştirme kitini piyasaya sürmüştü.

, ,

Bir Cevap Yazın