Swiss Post ve Swisscom, yerli Blockchain altyapısını başlatıyor

6 Aralık’taki basın açıklamalarına göre, İsviçre’nin ulusal posta servisi Swiss Post ve devlete ait telekom sağlayıcısı Swisscom, tamamen İsviçre’ye ait bir Blockchain altyapısı üzerinde çalışıyor. Basın açıklamasında yeni altyapının, iki tarafın ortaklaşa işleteceği ilk özel ve izinli Blockchain olacağı bildirildi. Açıklamada ayrıca, Blockchain altyapısının önceliğinin, İsviçre’deki tüm verileri koruyabilecek ve bankaların güvenlik gereksinimlerini karşılayabilecek bir hizmet sunmak olduğu ifade edildi.

Farklı amaçlar için Blockchain teknolojisini uygulayan şirketler, yeni ortak altyapılarının Hyperledger Fabric 2.0 yazılımına dayandığını açıkladı.

İlk pilot uygulamaların 2019’un ikinci çeyreğinde piyasaya sürüleceği bildirildi. İlk pilot uygulamalar, hassas dijital iş süreçlerini yürütmek için güvenli ve doğrulanabilir bir sistem arayışına giren işletmeler ile kamu makamlarına yönelik olacak. Bu kapsamda asıl amacın, İsviçre ekonomisini gelecek vaat eden teknolojilerin kullanım durumlarını geliştirmede, lider bir konuma taşımak olarak bildirilmektedir. Bunun amacıyla da hem üçüncü taraf uygulamaları hem de özel uygulamalar İsviçre tarafından desteklenecek.

Basın açıklaması, özel Blockchain altyapısının bağlantısının, iki altyapının birbirlerini kontrol etmesine ve böylece güven oluşturulmasına yardımcı olacağının altını çizdi. Basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin ve Ethereum gibi halka açık Blockchain’lerin aksine, bu özel Blockchain altyapısı çok daha az enerji gerektiriyor çünkü bu altyapı yalnızca uygulamanın sağlayıcılarıyla sözleşmeli bir ilişkisi olan, tanımlanmış kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Bu durum, daha etkili anlaşma prosedürlerinin yanı sıra daha yüksek güvenlik ve performans sağlıyor.”

Her iki kuruluş, Blockchain altyapısı kullanmıştı

Swiss Post Blockchain’i daha önce ilaç ürünlerinin taşınması sırasında sıcaklık ölçüm verilerini kaydetmek için kullanmıştı. Ayrıca Swiss Post Blockchain’i, Energie Wasser ile ortak bir projesi olan Blockchain for Utility’de, güneş enerjili konut sahiplerinin, kiracılarının elektrik tüketimlerini otomatik olarak fatura etmelerine olanak tanıması için kullanmıştı.

Swisscom ise bir alt şirketi olan daura AG ile, Blockchain teknolojisine dayalı bir dijital paylaşım sistemi üzerinde çalışmıştı.

Bu hafta başında, İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer, Blockchain ya da kripto para birimlerine özgü bir yasal çerçeve oluşturmak yerine, yeni teknolojileri ve finansal uygulamaları geliştirmek için mevcut yasaları değiştirmeyi planladığını belirtmişti. İlgili habere buraya ulaşabilirsiniz.

Maurer, ayrıca hükümetin gelecek yılki medeni kanun ve iflas kanunu da dahil olmak üzere altı yasada değişiklik önerisinde bulunacağını söylemişti.

, , , ,

Bir Cevap Yazın