Tartışmalı Gemini Reklamı: “Kripto Para Sektörüne Yeni Kurallar Lazım”

2014 yılında Winklevoss ikizleri tarafından kurulan kripto para birimi değişim platformu Gemini, yeni reklam kampanyasında kripto para birimi dünyasının daha iyi düzenlemelere ihtiyacı olduğunu belirtti. Haber 4 Ocak tarihinde Wall Street Journal (WSJ) tarafından yayımlandı.

New York metrosu ve taksilerde yer alan afişlerde, kripto para birimlerinin yeni kurallara ihtiyacı olduğunu belirten sloganlar bulunuyor. Aynı zamanda, afişlerde Gemini şirketinin yatırımcılar için düzenlemelerle uyumlu değişim hizmeti sunduğu da belirtiliyor. “Paranın geleceği var.” ve “Kaossuz bir kripto para birimi dünyası” şeklinde sloganları bulunan şirketin pazarlama müdürü Chris Roan, gazeteye şu demeci verdi:

 “Kripto para birimini tercih eden yatırımcıların, geleneksel piyasalardaki yatırımcılarla aynı korumaları, standartları ve düzenlemeleri hak ettiğini düşünüyoruz.”

Gemini reklamlarından bir örnek: “Kripto para birimlerinin, kurallara ihtiyacı var.” Kaynak: yehey.org

Reklam kampanyasına bazı otoritelerden tepki var

Kripto para birimi dünyasında bazı isimler, bu reklam kampanyasını pek de hoş karşılamadı. Kara para aklamayı engelleme, Know Your Customer (KYC) ve diğer güvenlik sistemlerinin ortaya çıkmasının kripto para birimlerinin temel ilkelerine karşı olduğu belirtiliyor.

Blockchain eğitim platformu Kryptic Nation ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile Gemini ve benzeri oluşumların tutumunu şu ifadelerle eleştirdi:

“Gemini gibi değişim platformları yıllardır orta sınıfa kan kusturan insanlardan ve çete liderlerinden yeni düzenlemeler umut ediyor. Bu reklam kampanyası beni üzüyor.”

MIT Media Lab şirketinde Dijital Para Birimleri Girişimi departmanı müdürü Neha Narula, WSJ gazetesine kripto para piyasası düzenlemelerin tutarlı bir şekilde uygulanmadığını şu ifadelerle açıkladı:

“Piyasaların bütünlüğü ve müşterinin korunması hususunda çok büyük problemlerimiz var. Düzenlemelerin, yürürlüğe girdiği yerlerde, kesinlikle doğru uygulandığından emin olmalıyız.”

Yasa ve düzenlemelerin artması bir tehlike mi?

Narula, düzenlemelerin tutarsız ve istikrarsız olduğunu belirtirken gereğinden fazla düzenleme çıkarılmasının da büyük bir sorun oluşturduğunu dile getirdi. Düzenlemelerin gereksiz artması durumunda, kripto para piyasasına adım atmak isteyen firmalar için maliyetin artabileceğini ve bu durumunda da sektördeki yenilikçi tutumun azalmasını tetikleyebileceğini sözlerine ekledi.

Amerikan meclis üyeleri, Temsilciler Meclisi’ne Kripto Para Birimi Tasnif Yasası (Token Taconomy Act) isimli bir yasa taslağı göndermişti. Bu taslak ile kripto para birimi dünyasının çok katı yasalar çerçevesi altına alınmasının engellenmesi amaçlanıyor. Yasa, kripto varlıkları tahvil sınıfına koymaktansa onlara ayrı bir statü kazandırmayı hedefliyor.

, ,

Bir Cevap Yazın