Tayland Petrol Şirketi, Blockchain Tabanlı Enerji Ticareti Platformunu Test Ediyor

Tayland petrol rafinerisi şirketi Bangchak Corporation Public Co. Limited (BCP), Blockchain bazlı bir enerji ticareti platformu üzerinden enerji dağıtımını test ediyor.

BCP, yeni platformunu Bangkok’taki akaryakıt istasyonlarından birine bağlı bir alışveriş merkezinde test ediyor. Yeni sistem, 280.9 kW ticari çatı ve gölgelikli güneş fotovoltaiklerini, 913 kWh lityum-iyon, nikel-manganez-kobalt oksit ve 92 kWh enerji depolama kapasiteli lityum-demir-fosfat pillerle birleştirecek.

Başka bir deyişle, mikrogrid üretim ve dağıtım platformu, alışveriş merkezi kiracıları için enerji üretmenin, dağıtmanın ve depolamanın yanı sıra ortalama bir BCP yakıt istasyonunun temel elektrik ihtiyaçlarını destekleyecek. Mikrogrid, bir birine bağlanmış dağınık yenilenebilir enerji kaynaklarının oluşturmuş olduğu bir grubun, temel şebekeye entegre edilerek senkronize bir şekilde çalışabilmesini sağlayan mikro şebeke otomasyonudur.

Yeşil Toplum Enerji Yönetim Sistemi (GEMS), Ethereum (ETH) Blockchain’inde çalışacak deneysel bir sanal alan sistemidir. BCP’nin GEMS’in ülke çapındaki akaryakıt istasyonu ağına uygulanıp uygulanamayacağını görmeyi amaçladığı bildiriliyor. Sistemi tasarlayan Leonics firmasının genel müdürü Wuthipong Suponthana konu ile ilgili şunları söyledi:

“Müşterimiz, Bangcheck Petroleum Co., çalışanlarının, mikrogrid sistemlerinin tasarımı ve uygulamasıyla ilgili bilgi kazanmasını istiyor. Enerji depolama sistemlerinin maliyetleri düşürüp bu sistemleri uygulamaya hazır olmak istiyorlar. ”

Yeni sistem, GEMS kullanıcılarının elektrik maliyetlerinden tasarruf etmelerini ve aynı zamanda Bangkok’taki halk sağlığı sorununu çözmelerini sağlayacak.

Tayland hükümeti, merkezi olmayan teknolojilerin ve kripto paraların gelişmesini desteklemekte aktif bir rol oynuyor. Ocak ayında, Ulusal Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri Merkezi (NECTEC) e-oylama için Blockchain çözümü geliştirmişti. NECTEC’e göre, 5G kabul edildiğinde, tüm oylar yeni teknolojiyle birleştirilecek.

Şubat ayında, Tayland Ulusal Yasama Meclisi, Blockchain’de kripto para tabanlı menkul kıymet ihracına izin vermek için oylama yapmıştı. Değişiklikler bu yılın ilerleyen zamanlarında yürürlüğe girdiğinde, kripto para tabanlı hisse senetleri ve tahviller resmen bir Blockchain’de birleşmiş olacak.

, ,

Bir Cevap Yazın