Telekom devi AT&T blok zinciri tabanlı sosyal medya geçmiş haritalamasının patentini alıyor

Amerikan telekom devi AT&T blok zinciri tabanlı sosyal medya geçmişi haritası için patent başvurusunda bulundu. Patent başvurusu Amerikan Patent ve Marka Ofisi’nin internet sitesinde yayınlandı.

Patent başvurusunun detaylarında kullanıcının blok zinciri destekli alım satım işlemleri geçmişini içerebileceği ibaresi yer alıyor. Bu da çok farklı amaçlar için kullanılabilir bir veri oluşturuyor. Dosyada bilgilerin, fikirlerin ve kariyer odaklarının sanal topluluklar ve ağlar üzerinden üretim ve paylaşımının mümkün olabileceği örnekleri verilmiş.

Bu sistemle belirli bir yer ve zamandaki trendleri, kendilerinin veya arkadaşlarının davranışları gibi “mikro-kültür alış verişlerinin” takip edilebileceği varsayılıyor. Patent başvurusuna göre, bunun mümkün kılınmasının “e-ticaret,pazarlama ve hedef odaklı reklamcılık” gibi konularda çok büyük  değeri olabilir. Dosya şöyle devam ediyor:

 “Bahsi geçen sosyal medya geçmiş haritaları, farklı sosyal medya uygulamaları üzerinde gerçekleşen online ödemelerin bilgilerine erişim sağlayabilir. Böylece depolanacak blok ziniri kayıtlarının değişmez ve kalıcı doğasında büyük bir avantaj elde edebilir.”

 Dosyaya göre, içerik üreticileri “haritalama” platformundaki kendi bilgilerini kendilerine saklayabilir:

 “Ancak, blokların aidiyeti ve kullanıcılar arasında bilgi takası yerine, hesap sahibi kendi online ödeme geçmişinin bilgilerini kendinde tutabilir. Sosyal medya geçmişi haritalama hizmetiyle bir kullanıcıdan öbürüne geçirilebilen şey takipçi sayısı vb gibi görülmesine izin verilen kavramlardır.”

Kasım ayında, dijital kopyalama ve baskı uygulamaları üreticisi Xerox’a, elektronik dosyaların blok zinciri tabanlı denetleme sistemi için bir patent verilmişti. Xerox’un teknolojisi bir dosyanın değişime uğrayıp uğramadığı ve değişim geçmişini saptayabileceğini vaad ediyor. Sistemin merkezileştirilmemiş bir doğrulama mekanizmasına sahip olması nedeniyle bilgilerin oynanmasına karşı dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Aynı dönemlerde finans hizmetleri devi American Express (Amex) de bir faturanın görüntüsünü çekip aktarabilen blok zinciri tabanlı bir sistemin patentine başvuru yapmıştı. Başvuruda belirtilene göre sistem mobil cihaz ile faturanın/makbuzun görüntüsünü kaydediyor. Ardından sistem üzerinden “optik karakter tanımlaması” ile görüntüyü deşifre ediyor. Çözümleme işleminden sonra da alışveriş geçmişinde arayıp “benzer kayıtlar” ile eşleştiriyor.

, , ,

Bir Cevap Yazın