Tim Draper’dan Arjantin’e Öneri: “Bitcoin Ulusal Para Birimi Olsun”

Amerikalı Bitcoin savunucusu Tim Draper, son Arjantin ziyaretinde Cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile bir araya geldi. Milyarder yatırımcı Draper’ın ülkedeki ekonomik sorunlara ilişkin çözüm önerisi oldukça cesurdu: “Bitcoin Arjantin’in ulusal para birimi olsun.”

İkili arasında 20 Mart’ta gerçekleşen görüşme boyunca ülke ekonomisindeki başlıca sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. Arjantin para birimi pesonun değer kaybetmesi ve giderek artan beyin göçü, ülkenin kanayan yaraları durumunda. Blockchain ve kripto paralar gibi yeni teknolojilerin bu sorunlara çözüm getirebileceğini savunan Draper, şunları söyledi:

“Peso’nun düşüşü ve Bitcoin hakkında konuştuk, kendisine bir iddiaya girmeyi teklif ettim. Eğer peso Bitcoin’den daha değerli olursa, ben ülkedeki tüm yatırımımı iki katına çıkaracağım. Ancak olur da Bitcoin pesodan daha değerli olursa, Arjantin’in ulusal para birimi Bitcoin olacak. Bitcoin’e hala büyük bir güven eksikliği var, bunun farkındayım. Ama böyle bir karar harika olurdu.“

Görüşmenin ardından verdiği röportajda Bitcoin ve Blockchain teknolojisinin internetten daha büyük bir devrim olduğunu vurgulayan Draper, girişimcilerin elini çabuk tutmasını önerdi. Nitekim Arjantin bu teknolojilere adapte olmayı başarabilirse ülkedeki bankacılık, ticaret ve finansal sistemler tamamen değişecek.

Bitcoin 250.000 Dolar Olacak !

Draper, 2022 ve 2023 yılları arasında Bitcoin değerinin 250.000 dolara kadar yükselerek küresel piyasanın yüzde 5’ini oluşturacağını düşünüyor. Bitcoin dolar veya peso gibi yaygınlaşmaya başlar başlamaz insanların ilk tercihi haline gelecek. Draper’a göre bu hayal değil. Çünkü Bitcoin hiçbir merkeze bağlı değil, hiç kimsenin müdahele edemeyeceği yapıya sahip ve küresel.

Şubat ayında yaptığı bir açıklamada Draper, beş yıl içinde kağıt paraların yalnızca suç örgütleri tarafından kullanılacağını iddia etmişti.

Kripto Para Dostu Arjantin

Son zamanlarda kripto para dostu bir yaklaşım sergileyen Arjantin hükümeti ise, Mart ayında Binance Labs ve Latin Amerikalı kripto para borsası LatamEx tarafından desteklenen Blockchain projelerine ortak yatırım yapmayı kabul etti. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Arjantin’de kağıt paradan kripto paraya doğru bir dönüşüm gerçekleştiğine işaret etti.

Arjantin Şubat ayında Paraguay ile yaptığı ihracat anlaşmasında ilk kez Bitcoin kullandı. 7100 dolar değerindeki tarım ilacı ve fümigasyon(böcek ilacı) ürünleri ihracatında ücret Bitcoin olarak alınıp satıcıya Arjantin pesosuna çevirilerek ödendi.

, , , ,

Şebnem Topçuoğulları Hakkında

View all posts by Şebnem Topçuoğulları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir