Türkiye’de Kripto Para İle Futbolcu Transferi Gerçekleştirildi!

Çanakkale’de ikinci Amatör Ligi B Grubu bünyesinde mücadele eden Bolayır Gençlikspor, Ethereum kullanarak bir futbolcu transferi gerçekleştirdi.

Kripto para birimleri Türkiye içerisinde git gide daha popüler bir hal almaya devam ediyor. 2018 yılında bir futbolcunun Bitcoin ile transferi Türkiye için bir ilkti ve bir hafta öncesine kadar tek statüsünde olsa da, kripto para birimi olan Ethereum kullanılarak yapılan bu ikinci transfer yakın bir zamanda gerçekleştirilerek bu yeniliğin devam edeceğini gösteriyor.

Çanakkale’de ikinci Amatör Ligi B Grubu bünyesinde mücadele eden Bolayır Gençlikspor futbol takımı, türüne az rastlanacak bir olaya imza attı. 32 yaşında olan orta saha oyuncusu Osman Yusufoğlu’nu 1 ton buğday, 1 ton ayçiçeği ve 4 bin 500 TL değerinde Ethereum kripto para birimi karşılığında transfer etti.

Türkiye’de İlk Kripto Para Teklifi

Transferin ardından açıklamalarda bulunan Yusufoğlu,

“Bursa’da yaşıyorum. Bursa’da futbol oynamaya başladım. Daha sonra iş için Gelibolu’ya geldim ve burada da güzel bir teklif aldım. Teklifi kabul etmemek imkansızdı. Ortada hem Bitcoin tarzı sanal para, hem buğday hem de ayçekirdeği vardı. Sanal paradan ziyade beni cezbeden şey buğday ve ayçekirdeği oldu. Yöneticiler sağ olsunlar. İlginç olacağını söylediler ve ben de teklifi kabul ettim. Bir ton ayçekirdeği ve bir ton buğday var. Tabi önce iki ton için anlaşmıştık ama birer tona düştü.”dedi.

Bolayır Gençlikspor ikinci başkanı Bayram Koç ise şu açıklamalarda bulundu,

“Bu arkadaş ile tesadüfen karşılaştık ve sonra transfer etmeye karar verdik. Lisansı vardı. Biz de Türkiye’de ilk olsun diye köyün geçim kaynağı olan ne dedik, buğday, ayçekirdeği ve bir de kripto para. O da tamam dedi, kabul etti.”şeklinde konuştu.


Geçene sene Ocak ayında dünyanın ilk Bitcoin ile futbolcu transferi Türkiye’de gerçekleştirilmişti. Sakarya’dan 1. Amatör Ligi B Grubu takımlarından Harunustaspor, Karasu Kültürspor’dan kadrosuna kattıkları Ömer Faruk Kıroğlu’nun 4 bin 500 TL’lik transfer ücretinin yarısını 0.0524 Bitcoin’le gerçekleştirmişti. 0.0524 BTC, şu anda yaklaşık olarak 1100 TL’ye tekabül ediyor.

, ,

Fatih Coşar Hakkında

View all posts by Fatih Coşar →

Bir Cevap Yazın