UBS icra kurulu başkanı Paul Donovan, Bitcoin’in “hatalı” olduğunu söylüyor

İsviçreli banka UBS’nin servet yönetimi küresel baş ekonomisti ve tanınmış Bitcoin düşmanı Paul Donovan, Bitcoin’e duyduğu güvensizliği “hatalı” olduğunu iddia ederek ikiye katladı.

Bitcoin’i gömmeye geldim

CNBC’nin hızlı para programında konuşan Donovan, bu haftanın başında “Bitcoin’i gömmeye geldim, onu övmeye değil” başlıklı bir blog yazısı yayınladı. Yenilikçi finansal teknolojiye yönelik eleştirilerini tekrarladı.

“Lisede ekonomi dersi almış birisi, en başından beri Bitcoin’e şüphe ile yaklaşır.” ifadelerini kullanan Donovan, Ayrıca,

“Bu kripto paralar asla para birimi olamaz ve gelecekte de olamayacaklar. Çünkü bu para birimleri temel olarak hatalı.” sözlerini de ekledi.

Donovan, Bitcoin fiyatının 4200 dolar sınırlarında dolanırken hafta sonu 3500 dolar eşiğini görmesine de değindi.

Ekonomist Nouriel Roubini ve JPMorgan CEO’su Jamie Dimon gibi arkadaşlarıyla kripto paralara “balon” dediklerine atıf yaparak, UBS’den ayrılanlarının kendi kripto para girişimlerini “kandırmaca” olarak nitelendirdi.

“Blockchain’in temelindeki sistem, dağıtılmış defter sistemidir” iddialarına ek olarak:

“Burada ekonomik bir öneri var. Ayrıca, bu sistemin etrafında bir miktar aldatmaca var. Ama ‘Bitcoin’in dolar’ın yerini alması’ büyük bir atılım”

UBS, daha önce kripto paraların bir para birimi olamayacağı ve bu paraların bir yatırım aracı olmasının endüstriye karşı olduğunu Aralık 2017’de yine “ölümcül hatalar” kelimeleriyle belirtmişti.

Bu hafta yazdığı blog yazısında daha da ileri giderek, Bitcoin’in çekirdeğini geliştirenlerin “matematikte muhteşem” ama “ekonomi konusunda hiçbir şey bilmediği görülüyor.” eleştirdi.

“Kripto para kurucularına para verilmez ya da yatırım yapılmaz” diye sözlerini özetledi.

Geçen ay, Fransa’da bir mahkemede UBS’nin bankaya karşı kara para aklama suçunun düşürülmesi yönündeki, neredeyse 6 milyar dolarlık bir ceza ile sonuçlanacak olan talebini reddetti.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir