VanEck ve SolidX, SEC’in son toplantısında Bitcoin borsa yatırım fonunu konuştu

VanEck ve SolidX’in, Bitcoin borsa yatırım fonu(ETF) teklifi ile ilgili 28 Kasım tarihindeki son toplantılarının notları SEC tarafından yayınlandı. ABD Sermaye Piyasası Kurumu(SEC)’na bu başvuru, ABD merkezli yatırım firması VanEck ve Blockchain yazılım ve ekonomik hizmet şirketi SolidX tarafından yapılmıştı.

Notlara göre, VanEck ve SolidX firmalarının temsilcileri, Chicago Option Borsası Kurulu(CBOE) temsilcileri ile bu toplantıda buluştu. 26 Kasım tarihinde düzenlenen toplantıya SEC’in şirket finans bölümü, ticaret ve piyasalar bölümü, ekonomik ve risk analizi bölümü ve genel danışmanlık ofisinin üyeleri de katıldı.

2018 Haziran ayında da duyurulduğu üzere, VanEck ile SolidX firmaları fiziksel destekli bir Bitcoin borsa yatırım fonu(ETF) başvurusu için bir araya geldi. CBOE’nin BZX hisse senetleri borsasında listelenmesi istenen ETF için onay ya da ret henüz gelmedi. SEC, bu kararı Ağustos ayına bırakmıştı.

Sunumun ana konusu olarak, ham petrol, gümüş ve altın gibi ETF’leri olan geleneksel malların Bitcoin ile kıyaslanması işlendi.

Altın ve gümüş gibi

Bitcoin’in yanında geleneksel malların fiyat oluşumlarının analizinde, şu açıklama yapıldı:

“Tıpkı altın ve gümüş gibi, Bitcoin de değerini “para ikamesi” olmasından almaktadır” (“saf bir sanayi malı” olan ham petrolün aksine.)

Sunumda bu üç geleneksel malın vadeli sözleşme piyasaları tartışıldı. “Deneysel kanıtlara” göre, “peşin ve vadeli fiyatlar bütünleştiği” için “bunların sıkı sıkıya bağlı olduğu” belirtildi. Aynı şekilde, Bitcoin’in peşin ve vadeli fiyatları görülen modele uyduğundan “iyi işleyen bir sermaye piyasasına kanıt” olduğu belirtildi.

Daha Dayanıklı

Başka bir önemli tartışmada, VanEck-SolidX takımı, onaylı ETF’leri olan geleneksel mallara göre Bitcoin’in piyasa manipülasyonlarına daha dayanıklı olduğunu savundu.

Fiziksel mallar konusunda, ürün sitelerindeki “yeni tedarik kaynaklarının keşfi” ya da “önemli  kesintiler” gibi “içeriden alınan bilgiler”in, kötüye kullanılabileceğini söyledi. Ancak Bitcoin için, bu gibi durumların “mümkün olmadığı” iddia edildi.

Bitcoin’in manipülasyonlara karşı dayanıklılığına ilişkin örnekler açıklandı. Bunların içinde “komisyoncuların geçici fiyat oynamalarından yararlanmak için bir çok ticaret platformuna para yatırmış olmaları” gerektiği belirtildi. Bu durumda “herhangi bir Bitcoin borsa ya da OTC platformunda olan güçlü bir maddi birikimin” olmaması da sunumda geçen noktalardandı.

“Bitcoin, değiştirilemezlik ve pazar parçalanmaları ile sonuçlanan bölgesel yarı-bağımsız bir piyasa değildir. Dünya çapında bir homojenlik sunar. Petrol gibi diğer malların aksine komisyon işlemlerine de kar sağlar.” denildi.

Bu haftanın başlarında da belirtildiği üzere, VanEck, dünyanın en büyük borsalarından Nasdaq ile ortaklığını açıkladı. Bu ortaklıkla, bir dizi “şeffaf, düzenlenmiş ve denetlenen” dijital mal üretimini başlatacağını ve başlangıç olarak Bitcoin vadeli işlem kontratlarının 2019’un ilk çeyreğinde çıkabileceğini duyurdu.

, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir