Vietnam’da İlk Resmi Kripto Para Borsasının Oluşumu Başlatıldı

22 Mart’ta yayınlanan bir basın bültenine göre, Vietnam’ın en büyük dağıtım şirketi Linh Thanh Grup ile  İşveç Blockchain şirketi KRONN Ventures AG arasında bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile kripto para borsası kurulması amaçlanıyor.

Bu işbirliğinin başlaması ile Vietnam’da kripto para birimi üretimi ve kripto para borsasının oluşturulması kolaylaştı. Basın bülteninde yer alan bilgiye göre, bu yeni borsa Vietnam’daki ilk resmi kripto para borsası olacaktır.

Hükümet daha önce kripto paralara karşı sert bir duruş sergilemekteydi. Bu sebeple, yeni, resmi kripto para borsasının kurulması, Vietnam kripto para pazarında büyük bir adım olacaktır.

Vietnam, Kripto Para’ya Karşı Önlem Alıyor!

2018 yılı Haziran ayında, ülkenin finansal düzenleyicisi olan ‘Devlet Güvenlik Kurulu’ (State Securities Commission) tarafından “kripto para ile ilgili yayın, işlem veya komisyonculuk yapmak” yasaklandı. Belirtildiğine göre bu yasak, devlet kuruluşlarına, güvenlik şirketlerine, fon yönetimi şirketlerine ve menkul kıymetler yatırım fonlarına uygulandı. Bu uygulama, kara para aklama faaliyetlerini önlemek amacıyla başlatıldı.

Vietnam’ın Maliye Bakanlığı (MOF),

Yeni kripto para birimlerinin düzenlenmesi ‘çok zor’ bir süreç.” dedi.

Maliye Bakanlığı, geçen yılın Haziran ayının başında kripto para madenciliği cihazının ithal edilmesine geçici bir yasak koyulmasını önerdi. Maliye Bakanlığı, Nisan ayında 660 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı sonrasında halkı kripto para dolandırcılığından korumayı amaçladı. Bu önerinin ardından, Vietnam Merkez Bankası ve Vietnam Devlet Bankası kripto para madenciliği cihazının ithal edilmesin geçici bir süre yasaklandığını duyurdu.

 

 

, , , , ,

Bir Cevap Yazın