Wyoming Eyaleti, Kripto Paraları “Para” Sınıfına Alıyor

Wyoming eyalet yasama kuruluşunun internet sitesinden 18 Ocak’ta yapılan bir açıklamaya göre, kripto paraları tasnif eden yasa eyalet meclisine sunuldu.

Yasa kripto varlıkları üç sınıfa ayırıyor: dijital tüketici varlıkları, dijital tahviller ve kripto para birimleri. Yasaya göre bir varlık, bu üç sınıftan birine uygun düşüyorsa kişisel soyut mülk sayılıyor.

Meclise sunulan yasa, bankaları da içeriyor. Bankaların artık yukarıda bahsedilen sınıflara giren dijital varlıklar için komisyona bilgi vererek 60 gün gözetim hizmeti sağlama yetkisi bulunuyor.

Taslağı çıkarılan yasaya göre bankalar, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kurallarına uygun olacak şekilde kalifiye gözeticiler olarak hizmet verebilecek.

Wyoming’de Blockchain ve kripto paralar son zamanlarda mecliste daha fazla konuşulmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de kuruluşların Blockchain temelli kripto paraları kullanımına izin veren bir yasa Wyoming meclisine sunulmuştu.

Ayrıca, kripto paraların düzenlenmiş kurallar etrafında gelişebilmesi ve Blockchain sektöründeki yenilikçiliğin ön plana çıkarılması için iki adet yasa daha Wyoming meclisinden geçmişti.

Eyalet yönetimi Blockchain teknolojisinin hükümet yönetimine taşınmasını istiyor. Aralık ayında, Wyoming’e bağlı Teton beldesi online perakende satış ismi Overstock ile bir anlaşma imzalamıştı.

, , ,

Bir Cevap Yazın