Güney Kore Yapay Zeka Sayesinde Kripto Para Ponzicileri Yakalandı!

8 Nisan’da yayımlanan bir haberde, yapay zeka sayesinde kripto para ponzicilerinin (yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemi) yakalandığını açıkladı.

Suçlular, 2018’de altı aylık bir süre içinde toplam 21.2 milyar won’u (18.3 milyon dolar) çaldı. Bu suçlular Seul Kamu Güvenliği Polis Bürosu’nun, anahtar kelimeler ve diğer ipuçlarını kullanarak eğitilen robotları sayesinde yakalandı.

Büronun bölüm şefi Hong Nam-ki, “ponzi, kredi ve işe alım üyeleri” gibi anahtar kelimelerle ponzi planlarını yapay zekaya öğretebildik.” dedi. Bu sayede söz konusu işletmeyi ve reklam kalıplarını tanımlayabiliyor.

Sadece Lee ve Bae olarak bilinen bu programın CEO’ları, M-Coins adlı özel tokenler satarak önemli miktarda para kazandılar. Kripto para içeren benzer şemaları kullanarak güven oluşturuyorlar. Ayrıca, halkın yatırımlar hakkındaki bilgi eksikliğinden de faydalanıyorlar. Hong Nam-ki açıklamasında;

Dolandırıcıların hazırladıkları bu plana inanların çoğunun 60 ve 70 yaşlarındaki yaşlı insanlar olduğunu gördük.” dedi.

Ponzi planları, genel anlamda kamuoyunda illegal kripto para olarak bilinmesine rağmen, halen fenomen olmaya devam ediyor.

, , , ,

Bir Cevap Yazın