Yeni Zelanda, Cryptopia Hack Soruşturmasında İlerleme Kaydetti

Yeni Zelanda polisinin Cryptopia ’dan 16,1 milyon doların üzerinde çaldığı bildirilen hackerları bulmak için uluslararası düzeyde çalıştığı bildirildi.

15 Ocak’tan başlayarak ve iki hafta süren bir saldırıya uğrayan Cryptopia, on binlerce Ethereum (ETH) cüzdanından para kaybetmişti.

16 Ocak’taki davayı soruşturduklarını doğruladıktan sonra polis bugün, Dedektif Müfettiş Greg Murton’a dayandırılan bir raporda hem fonları hem de failleri takip etmek için uluslararası bir çaba koordine ettiklerini açıkladı.

Dedektif Müfettiş Murton, çalınan kripto paranın, kamuya açık olması gereken kripto para blokajlarının niteliği nedeniyle polis ve dünya çapındaki uzmanlar tarafından aktif olarak takip edildiğini belirtti. Murton sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Soruşturmada mükemmel bir ilerleme kaydedilmekte ve Cryptopia yönetimindeki mevcut ve eski çalışanlarla birlikte çalışıyoruz.”

Raporda ayrıca soruşturmanın siber ortamın karmaşıklığından dolayı, konunun çözülmesinin çok zaman almasının beklendiği de belirtildi.

Murton, Cryptopia’nın Yeni Zelanda merkezindeki soruşturmalara gelecek hafta sonuna kadar sonuçlanacağını da ekledi.

Bilgisayar korsanları, çalınan fonları tasfiye etmek için ortaya çıktıklarında, Binance borsası tarafından paraları satmalarını önleyici tedbirlerle karşılaştılar.

Aynı zamanda, yorumcular, hackin mahiyetinin mahkumiyetle sonuçlanmasının düşük olduğunu savunarak polis operasyonunun etkinliği konusunda şüphelerini dile getirdiler.

Auckland Üniversitesi ticaret profesörü Alex Sims, kimsenin neler olduğuna dair bir bilgisi olmadığını ifade etti.

, , ,

Bir Cevap Yazın