Yunanistan, BTC-e’nin Kurucusunu Fransa’ya İade Ediyor

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, şu anda hizmet vermeyen kripto para birimi borsalarından BTC-e’nin kurucusu Alexander Vinnik’in Fransa’ya iadesini desteklediğini açıkladı. Söz konusu haber, Rus haber ajansı TASS tarafından 19 Aralık’ta servis edildi.

Bay Bitcoin olarak bilinen 39 yaşındaki Rus vatandaşı Vinnik, ilk önce ABD tarafından suçlu bulunmuştu. Ardından 25 Temmuz’da Yunanistan’da gözaltına alınmıştı. Vinnik, BTC-e aracılığıyla 4 milyar dolara yakın kara para aklamakla suçlanıyor.

Rusya ve Fransa, Vinnik’in başka dolandırıcılık iddialarıyla iadesini istemişlerdi. Selanik Mahkemesi, Vinnik’in Fransa’ya iade edilmesi yönünde bir karar vermiş olsa da, Vinnik bu karardan dolayı yüksek mahkemeye itiraz etmişti.

TASS’ın haberine göre mahkeme Vinnik’in iadesiyle ilgili kararı 19 Kasım’da tartışmış, kararı da 29 Kasım’a ertelemişti.

2017’de tutuklanmasından bu yana Vinnik, bir Yunan hapishanesinde tutuluyor. Vinnik, Yunan yargıçlarının keyfiliğini protesto etmek için Kasım ayı sonunda açlık grevi yapmaya başladı. TASS’ın haberine göre Vinnik şunları iddia ediyor:

“24 gündür açlık grevindeyim. Dün hapishanede son tartıldığım zaman, belgelere göre 8 kilo kaybettim. Ancak beni, açlık grevimin üçüncü gününde tarttılar. Aslında tam olarak 9 kilo kaybettim.”

Vinnik, Rusya’ya iade edildiği takdirde açlık grevine son vereceğini belirtti.

Vinnik’in avukatları, olası bir Fransa’ya iade sürecinin aslında ABD’ye iade ile sonuçlanacağını düşünüyorlar. BTC-e’nin Temmuz 2018’de kapatılmasından sonra ABD, kara para aklama faaliyetlerinden ötürü BTC-e’ye 110 milyon dolar, Vinnik’e ise 12 milyon dolar para cezası hükmetmişti.

TASS, çelişen iade taleplerine ilişkin kararın Yunanistan Adalet Bakanlığı veya Cumhurbaşkanı tarafından karara bağlanacağını belirtiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Temmuz ayında Yunan makamlarını Rusya ile ilişkileri zorlaştırmaya devam etmemesi konusunda uyarmış ve Rusya’nın iade talebinin Fransa’nınkine göre önceliklendirilmesini talep etmişti.

, , , ,

Bir Cevap Yazın